І віковічно пребудь прославлено ,
Божих воїв тобі салют ,
Замордована , закривавлена ,
Перемого Базару й Крут…
О. Стефанович
29 січня 1918р. сталася подія , яка зараз вважається знаковою. Хтось її називає поразкою або трагедією, хтось перемогою або тріумфом. Це бій під Крутами, де українські юнаки зупинили наступаючих на Київ більшовиків. Чим далі віддаляємося від пам*ятної події, тим більше всіляких неточностей та відвертих домислів.
До цієї дати 24 січня з працівниками територіального центру соціального захисту Деснянського району був проведений урок незвичайної історії «Кращі з кращих за свободу встали без вагань».
У народі кажуть: скільки днів-стільки й свят. Та проте один із них особливо праздниковий, бо стосується кожного з нас. Мова йде про Новий рік. За всіх і в усіх народів новолітування пов'язане з неповторними обрядодіями.
Історія новолітування для нас, українців, склалася навдивовижу строкато. Первісним відзначення Нового року вважалися весна. Після зимової сплячки пробуджувалася природа, починало оживати зело. Саме з цією порою дайбожичі пов'язували початок року.
З давнім весняним новолітуванням пов»язано чимало обрядодій – веснянки, чаївки, водіння, Куста, Тополі, Вільхи тощо. Усі вони чимось нагадують традиційні новорічні колядки та щедрівки.
Із запровадженням християнства в Київській Русі церква зажадала змінити дату Нового року.
У Європі під впливом католицизму початком року вважався січень. Російська імперія, до якої входила й значна частина українських земель, була чи не єдиною країною зі старим літочисменням. Петро І запронував перенести новий рік на січень.
Проте й ця дата виявилась не остаточною. За радянської влади офіційний початок року змістився на тринадцять днів уперед. Відтак у нас співіснують дві дати початку року: офіційна – 1 січня і релігійне – 14 січня.
«Що тут можна заперечити? Людина,
яка живе вже четверте століття,
таки безсмертна!»
«Життя пана де Мольєра»
М. Булгаков
15 січня 2012р. виповнилося 390р. від дня народження французького комедіогрофа , актора , театрального діяча Жана Батіста Мольєра. Слава Мольєра дійсно безсмертна , адже навіть серед видатних драматургів не багато таких, чиї п*єси ставили б упродовж чотирьох століть на всіх сценах світу.
До цієї дати 19 січня з учнями ЗОШ № 30 був проведений творчий портрет «Король комедії – Жан Батіст Мольєр».
«Свою Україну любіть ,
Любіть її…
Во время люте ,
В останню тяжкую минуту
За неї господа моліть»
Т.Шевченко
22 січня – день Соборності України. Саме 22 січня 1919р. відбулось об*єднання двох суверенних держав-Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну самостійну соборну державу. Ця подія відбулась майже 100 років тому, але святковим днем українського календаря вона стала тільки віднедавна – в 1999 році. Лише за умов державотворчих процесів в Україні цей день набув своєї чинності.
«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.
Раз в крещенский вечерок
Девушки гадали:
За ворота башмачок
Сняв с ноги,бросали;...
(В.А.Жуковский)
Ми, українці, нація дуже стара, і свою духовну культуру наші пращури почали творити задовго до християнського періоду в Україні. На час, у який ми тепер святкуємо Різдво , колись, припадало свято зимового повороту сонця. Це був час ворожіння на майбутній рік, а тому ми і тепер маємо в різдвяних звичаях цілу низку дохристиянських елементів, що мали своїм призначенням накликати добрий урожай, добробут у дім.
Наша бібліотека взяла на себе сміливість нагадати молоді про стародавні розваги, які супроводжували зимові свята. Книжково-ілюстрована виставка «Раз в крещенский вечерок девушки гадали» мала успіх серед жіночої аудиторії відвідувачів читального залу бібліотеки. На виставці можна було ознайомитися з народними обрядами та звичаями українського народу, передбачити долю.
Новий 2012 рік – рік Дракона. Рік нелегкий, але важливий і успішний.
Дракон – той хто любить веселитися та жартувати по справжньому. Він обожнює рух, бадьору музику та сюрпризи.
Із сюрпризів розпочала свою роботу в 2012 році Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва.
В народі говорять: «Зима прийшла і празників привела». І справді, взимку-майже щодня свято,кожне з яких є неповторним цікавим дійством із забавами та веселощами.
28 грудня в клубі дозвілля «Мушкетер» спільно з педагогом-організатором Оліфер Світланою Василівною була проведена новорічна ігротека «Зима прийшла з дарами – добрими святами».
Мета заходу:
- розширити знання учнів про новорічні звичаї і традиції народів світу;
- розвивати у учнів творче мислення;
- розвивати у учнів акторські здібності.