Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
2917947


ПО-ДА-РУН-КИ !!!

 

Ці видання були подаровані нашій бібліотеці
у 4 кварталі цього року!

Детальніше...

«ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ КНИГИ»

 Сьогодні хочу розповісти вам про казку П.Єршова «Коник-горбунець». Це дивовижна історія про мужність, чесність, вірність, дружбу та любов. З дитинства знайомі багатьом слова:

За горами , за лесами

За широкими морями,

Не на небе – на земле

Жил старик в одном селе…

Та мало хто знає, що цю улюблену історію Петро Єршов написав коли йому було 19 років. Своїм твором талановитий юнак вразив навіть Олександра Пушкіна.

«Теперь этот род сочинений можно мне и оставить»

Вперше «Коник-горбунець» був надрукований у 1834 році. За життя поета казка видавалася 7 разів. Немало дісталося казці й від цензури, як царської, так і радянської. 1843 року твір був заборонений і 13 років не перевидавався.

Детальніше...

«З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КНИГО!». До 195 річчя з дня публікації книги

 

Цього року виповнюється 195 років з дня публікації улюбленої книги багатьох поколінь – «Айвенго» В. Скотта.

Якщо ви полюбляєте читати про пригоди, лицарські турніри, про мужніх, відважних чоловіків та прекрасних дам, то цей роман саме для вас.

В. Скотт вперше в історії літератури створив роман про минуле. І це йому вдалося блискуче. Вже понад ста років світ захоплюється його творінням. За сюжетом роману створили кінофільми, його переклали багатьма мовами світу, а про головного героя та його доблесть співають в піснях.

Айвенго, син саксонського пана Седріка, супроводжує Річарда І у Хрестовому поході.Айвенго - юнак благородний, рішучий, сміливий. Відданість королю-норману, чесність та сміливість у боротьбі зі зрадниками роблять йому честь. Герой здійснив багато подвигів заради кохання та справедливості.

Детальніше...

«З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КНИГО!»

Ми всі полюбляємо святкувати День народження.

Сьогодні я хочу запросити вас на незвичайне свято.

Цього року ми відзначатимемо День народження книги. Відомій з дитинства «Баладі про Гобін Гуда» виповнюється 480 р. з дня першої публікації. З цією подією Чернігівська юнацька бібліотека вітає всіх книголюбів.

Що ж це за історія, що нею захоплюється не одне покоління людей?

Всіх шанувальників балади приваблює головний герой Робін Гуд. «Розбійник долею він був і лицар у душі»: описує його народ.

Хто ж не мріяв у дитинстві бути схожим на Робін Гуда?

Детальніше...

"ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КАЛЕЙДОСКОП"

Європа - це частина світу, разом з Азією вона утворює континент Євразія. Це знає будь-який школяр. Але мало хто знає, що таку ж назву носить невеликий острівець в Мозамбікській протоці.

Острів Європа розташований між континентом Африка і островом Мадагаскар. Це маленький острівець, площею всього 28 кв. км., довжина берегової лінії острова Європа становить трохи більше 22 км.

Детальніше...

«ВОСЬМЕ ЧУДО СВІТУ - КНИГА». До Всесвітнього дня книги і авторського права

- Учітеся, читайте.

І чужому научайтесь

Й свого не цурайтесь.

Т.Г. Шевченко

Книга — одне з найбільших див, створених людиною. З книги ми дізнаємося про минуле та день сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож по країні Знань: розповідає про те, як вирощують хліб і зводять будинки, варять сталь і приборкують ріки. Як не можна жити без повітря, води та хліба, так не можна жити і без книги. Недарма і прислів’я є: «Хліб годує тіло, а книга — розум».

Детальніше...

Невмирущий оберіг - вишита сорочка

 

Невмирущий оберіг - вишита сорочка

Вишивка - це одне з найулюбленіших та найбільш поширених видів народного мистецтва, це скарбниця вірувань, звичаїв, духовних устремлінь українського народу.

В Україні з давних давен вишиті рушники прикрашали ікони та вікна, на рушник становили молодих і сповивали немовля.

Вишивкою прикрашали традиційний український одяг. З давнини цьому надавали магічного значення - вона була оберегом. Імениті українські майстрині вишивали предмети релігійних служб.

Працею багатьох поколінь талановитих вишивальниць створена величезна кількість технік, орнаментів, візерунків, композицій. Неперевершеним зразком народної вишивки є біле ажурне шитво, характерне для всієї України.

Сьогодні вишивка одне з масових і найбільш улюблених видів мистецтва. Вишиті вироби прикрашають одяг, побут людей, сучасний інтер'ер, це радісне мистецтво і радісна сама праця над її створенням.

 

З глибин віків

 

"Для чего делаем материи,

вышиваем их разными нитками

и взору приятными цветами

обвешуемся оными?...

Для радости сердца"

Г. Сковорода

 

ББК 82.3 (4 УКР) Я 73 Ярещенко А.П. Під чаром рідної землі: Посіб. з українознавств [ Текст ] / А.П.Ярещенко .-Х.:Прапор, 2007. – 344 с.

У книзі представлено історичний, мовний та етнокультурний матеріал з історії України, Слобожанщини, Харківщини. Це видання допоможе розумінню українознавства як наукової метології, політики й філософії сучасної незалежної України. Воно адресоване історикам, краєзнавцям, філологам, слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів ЗНЗ І-ІІІ ступенів, студентам, учнівському загалу, всім, кому не є байдужими історія і культура рідного краю.

 

 

ББК 63.214 я73 Ч 46 Черепанова С.О. Філософія родознавства: Навч.посіб. [ Текст ] / С.П. Черепанова . – К.: Т-во «Знання», КОО, 2008. – 460с.

У навчальному посібнику в контексті гуманітарно-культуротворчої стратегії філософії освіти розглянуто буття людини у просторі культури, поняття «рід – покоління», духовність родинного середовища, цінності національної культури, традиційну родинну обрядовість українців, форми збереження історичної та родової пам»яті, теоретичні аспекти генеалогії, методи дослідження Родоводу. Для студентів закладів освіти педагогічного, гуманітарного, технічного профілю різних рівнів акредитації, викладачів, фахівців у галузі національного виховання, педагогіки, культурології, всіх, кого цікавить духовне піднесення власного Роду, а відтак – України.

 

ББК 63.5 (4 УКР) я73 У 45 Українське народознавство: Навч. пос. [ Текст ] /За ред.. С.П.Павлюка; Передмова М.Г.Жулинського. – 3-тє вид., випр..-К.: Знання, 2006. – 568 с.

Навчальний посібник – колективна праця, що містить відомості про формування й розвиток української нації, етнічну територію та етнографічне районування, багатовіковий досвід і традиції духовної та матеріальної культури українського народу. Для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, вчителів, абітурієнтів, студентів та викладачів вищих навчальних закладів. Книга буде корисною всім, кого цікавлять історія і особливості української культури.

 

 

ББК 85.126я6 У 45 Українська вишивка: [Альбом] / Автор- упор.Т.Кара-Васильєва. – К.:Мистецтво, 1993. – 264 с.: іл.

У багато ілюстрованому альбомі, побудованому на матеріалах музейних колекцій України, вперше так повно і широко висвітлено історію розвитку української вишивки. Показано також роль і місце вишивки в оформленні народного одягу та житла. Розрахований як на спеціалістів, так і на широке коло любителів народного мистецтва.

 

 

 

ББК 37.248 З 38 Захарчук-Чугай Р.В. Українська народна вишивка. Західні області УРСР:[Монографія]/ Р.В.Захарчук- Чугай. - К.:Наукова думка, 1988.- 190с.:іл.

У монографії вперше в історичному аспекті розглядається народна вишивка як своєрідне художнє явище і як один із поширених видів народної творчості, в якому знайшла своє відображення художня культура українського народу. Комплексно досліджується мистецтво вишивки в усіх різновидах, її соціальне значення і місце в художній традиції українців. Дається аналіз техніки виконання, художніх особливостей різнопланових видів вишивки, здійснена класифікація змісту і форми орнаментальних мотивів і композиційних схем. Для мистецтвознавців, істориків мистецтва, етнографів, народних майстрів вишивки.

 

ББК 85.126 (4 УКР) К21 Кара-Васильєва Т. Українська вишивка: [ Текст ] / Т.Кара-Васильєва, А.Чорноморець. - 2-ге вид., стер. – К.:Либідь, 2005. – 160с.;іл.

Книга знайомить читача з історією української вишивки від Х до ХХ століття. Розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва, розкриваються символіка рушників, їхнє значення у святах і обрядах. Висвітлюються особливості монастирського шитва ХУІ-ХУІІІ століть, панського середовища ХІХ століття, звернення митців авангарду до традицій народної вишивки на початку ХХ століття. Видання розраховане на учнів шкіл, студентів художніх закладів, викладачів народознавства, широке коло читачів, усіх, хто прагне навчатися вишивати.

 

ББК 85.12 я Г 22 Гасюк Е.О., Степан М.Г. Художественное вышивание: [ Альбом] / О.О.Гасюк , М.Г.Степан. - К.: Вища школа, 1981. – 240 с.

В альбоме отражены самобытность, разнообразие и художественное совершенство узоров в вышивках народов нашей страны. Ярко показан расцвет искусства народной вышивки в СССР, благотворное влияние процес сов сближения и взаимного обогащения национальных культур. Приведены краткий исторический обзор развития вишивки на Украине, основне мотивы украинского народного орнамента. Даны общие сведения об оборудовании вышивальной мастерской, иструментах и приспособлениях для ручного и машинного вышивания, о стирке и глаженье вышитых изделий, ассортименте тканей и ниток . Описаны различные виды мережки, швов, методы вышивания и образцы вышивок для отделки различных изделий.

 

ББК 85.12 (2Ук) С-91 Сучасне українське народне мистецтво: [ Альбом] /Авт-упоряд. Н.І.Велігоцька .– К.:Мистецтво: 1976. – 189с.:іл..

Українське народне мистецтво надзвичайно багатоманітне. Усі його види органічно пов»язані між собою. В альбомі представлені роботи майстрів декоративно-прикладного мистецтва з живопису вишивки, кераміки, скла, художні вироби з дерева. Розраховано на широке коло читачів.

 

 

 

 

ББК 63.3 (2 Ук) Н14 Ніколаєва Т.О. Український костюм. Надія на ренесанс: [Альбом] / Т.О.Ніколоєва .- К.:Дніпро, 2005.- 320 с.:іл

Книга «Український костюм» - перше в Україні систематизоване видання, в якому на матеріалі історико-художніх реконструкцій простежується процес формування високохудожніх комплексів національного костюма українців, взаємодії на різних етапах з культурами інших народів. У праці використана значна кількість джерел з археології, іконографії, етнографії, образотворчого мистецтва, що дозволило наочно розкрити історичну та художню цілісність українського костюма, його значення для національної та світової культури.

 

 

ББК 85.12Я6 В50 Вінтоняк Г.Г. Ганна Вінтоняк: [ Альбом ] / Г.Г.Вінтоняк – К.:Мистецтво, 1983. – 87 с.: іл.

Видання присвячене творчості майстра народного декоративно-прикладного мистецтва Ганни Вінтоняк. Розвиваючи давні традиції мистецтва ткацтва, вишивки, костюма, в'язання, писанкарства, майстриня в усіх цих видах творчості заявила про себе як оригінальний і самобутній художник.

 

 

 

 

ББК 85.12 К21 Кара-Васильєва Т.В. Полтавська народна вишивка: [ Альбом ] / Т.Кара-Васильєва – К.:Наукова думка, 1983. – 132 с.: іл.

У монографії простежується розвиток народної вишивки на прикладі полтавського регіону, де найбільш яскраво проявилися її художні особливості. Аналізуються музейні збірки, мистецтвознавчі, етнографічні джерела, а також наводяться матеріали, зібрані автором в експедиціях. Вишивка розглядається в комплексі з народним одягом, інтер»єром. Для художників, мистецтвознавців, шанувальників народного мистецтва.

 

 

ББК 85.12 (4УКР) К21 Кара-Васильєва Т. Декоративне мистецтво України ХХ століття: [ Альбом ] /Т.Кара-Васильєва, З.Чугусова. - К.:Либідь, 2005. – 280 с.,іл.

Книжка базується на сучасний концепції розвитку декоративного мистецтва ХХ ст.. Розкривається складна й розмаїта панорама художнього життя в Україні: зміни напрямів і стилів, взаємовпливи народного та професіонального мистецтва, творення нових ідей – від авангарду на початку століття до пошуків стилю сучасних митців. Для мистецтвознавців, істориків музеїв, студентів та учнів творчих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться українським декоративним мистецтвом.

 

 

 

 

Народна вишивка

"І неділю не гуляла,

Та на шовки заробляла,

Та хустину вишивала,

Вишиваючи співала:

Хустина мережена,

Вишиваная, Вигаптую, подарую,

І він мене поцілує...

Хустина моя

Мальованая"

Т. Шевченко

 

ББК 37.248я722 Р15 Радкевич В.О. Технологія вишивки: [ Текст ]: Підручник /В.О.Радкевич , Г.М.Пащенко . - К.:Вища шк., 1997. – 303 с.:іл.

Викладено навчальний матеріал з технології ручної і машинної вишивки, композиції, технічного малюнка, крою та розміщення вишивки на виробах, дано технологією остаточної обробки вишитих виробів. Систематизовано і наведено фрагменти узорів старовинної та сучасної вишивки різних регіонів України.

 

 

 

ББК 37.248 К 21 Кара-Васильева Т.В. Учитесь вышивать: [ Текст ] / Т.Кара-Васильєва , А.Заволокина. – К.:Реклама, 1988. 96 с., 7,14 л.

В книге раскрывается история украинской народной вышивки, показаны традиционные, отличительные в различных областях Украины, особенности применения узора и цвета ниток, изложены основы техники вышивания, даны советы по оформлению одежды, салфеток, дорожек и др.

 

 

 

 

ББК 37.248 Т-38 Техника рукоделия: в 2 ч. Ч І Вязание на спицах . вязание крючком. Вышивание крестом. Цветное вышивание: [ Текст ] /Пер.с нем. Т.Н.Дорожкиной.- 2-е изд.-Мн.: Полымя, 1994.-312с.: ил.

Пользуясь данным пособием, можно легко овладеть техникой в’язания на спицах, крючком, научиться вышивать крестом, цветное вышивание Постичь основы многоцветной вышивки. Даны узоры для вязания, вышивания. Адресуется массовому читателю.

 

 

 

ББК 37.248 Т-38 Техника рукоделия: В 2 ч.Ч 2. Перевить, мережки, вышивка по тюлю, белая вышивка, челночное кружеов, сборки на ткани, аппликация, стежка, изготовление шнуров, филе, макраме, пление кружев на коклюшках, ткачество, поделки из лыка и тростинка: [ Текст ] /Пер.с нем. Т.Н.Дорожкиной. – 2-е узд.-Мн.: Полымя, 1004. – 319 с.:ил.

Пользуясь данным пособием, можно легко овладеть техникой в’язания на спицах и крючком, научиться вышивать крестом. Постичь основы многоцветной вышивки. Даны узоры для вязания, вышивания. Адресуется массовому читателю.

 

 

ББК 37.248 Л38 Левчук В.Л. Червоними і чорними нитками: [ Текст ]. – К.:Реклама, 1986.-64с.: ил.

У практичному посібнику докладно описано прийом виконання багатьох вишивальних швів, які використовуються для оздоблення одягу та деталей житлового інтер'єру. Подано рекомендації щодо оволодіння необхідними навичками, вміння створювати художні композиції тощо. Вміщено багато узорів і орнаментів.

 

 

 

 

ББК 37.248 В-95 Вышивка для одежды : [ Текст ]. -М.:Издательский дом «Ниола 21-й век», 2005. – 128с.:ил. (Серия «Вышивка от Адо Я»).

Книга знакомит с приемами украшения одежды нарядной вышивкой, которая снова в моде. Особое внимание уделено классическим и малоизвестным приемам техники буф. От раз метки ткани до расскроя деталей платья, от закрепления складок вышивания затейливых мотивов и узоров мулине, шерстяними нитками и шелковыми лентами, от ручного вышивания до работы на плиссировочной машине… Все это и многое, многое другое в книге серии «Вышивка от А до Я».

 

 

ББК 37.248 К-68 Королева В.Д. Живописная вышивка гладью. Основы мастерства: [ Текст ] / В.Д.Королева – СП 6.: Паритет, 2007. – 208с.: ил.

В книге даны основы вышивки и цветоведения, рассмотрены поэтапное выполнение простейших швов и все основные виды гладьевого шитья. Большое внимание уделено практическим занятим по каждому виду вышивки, которые содержат большой обьем цветных иллюстраций и схем. Отдельный раздел посвящен оформлению вышитых изделий и уходу за ними. В Приложении даються контурные рисунки для самостоятельной вышивки различных изделий.

 

 

ББК 37.248 У-34 Узоры из бабушкиного сундука: гладь, ришелье, мережки, сетки, кружевные салфетки: [ Текст ] /Авт.-сост.С.А.Нестерук. – К.: АНФАС, 1994. 110с.:ил.

Книга написана для прихильників рукоділля – як для майстринь, так і для початківців. Популярно розповідається про методи та різновиди ручної та машинної вишивки, мереживо, сітки, аплікації, в»язання. Автор дає рекомендації щодо усунення у роботі швейної машини та розповідає як інструменти та пристосування потрібні для нанесення малюнка на тканину. В книзі багато зразків ручних виробів.

 

 

 

 

Традиції і сучасність

"В небі сонця золотий клубочок

Розсипає нитки промінні,

Їх збирають рученьки дівочі,

І гаптують цвіт на полотні"

М. Рильський

 

ББК 37.248 Г-19 Гандертон Л. Энциклопедия рукоделий : [ Текст ] /Л.Гандертон. - М.:АСТ-ПРЕСС КНИГА. – 192 с.:ил.- (Золотая библиотека увлечений).

Эта книга – сборник рекомендацій по овладению традиционными и современным видами домашнего рукоделия. В семи главах последовательно рассказывется о различных техниках вышивки, лоскутном шитье, аппликации, вязании крючком и на спицах, а также специальных приемах прикладного творчества. После теоретического ознакомления с каждой техникой следует поэтапные иллюстрированные описания работы над оригинальными образцами, чертежи и схемы к которым читатели найдут в приложении в конце книги.

 

ББК 37.248 Б-44 Белянская Л.Б. Женские изящные рукоделия: [ Текст ] /Л.Б.Белянская – Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2006.- 288с.

Вы задумывались о том, почему так популярно рукоделие? Это не ностальгия и не желание убить время. Ведь самые совершенные машины не способны создать узоры, кторые делают исусные мастерицы. Книга включает описание технлогии различных видов ручного шитья и вышивки. Прочитав эту книгу, вы научитесь украшать одежду, создавать оригинальные скатерти, салфетки, подушки, а также овладеете основами шитья по канве, полотну, бархату.

 

 

ББК 37.248 Р-85 Рукоделие: [ Текст ] /Рукоделие. – К.: Изд-во «Довира», 1994. – 329с.

Вязание, вышивание, плетение кружев, изготовление цветов… Не правда ли, от этих слов веет и домашним уютом, и чем-то старинным, романтическим… Действительно, эти исконно женские занятия – настоящее волшебство, помогающее украсить и себя, и свой дом, придав всему, что вас окружает, неповторимую привлекательность и обаяние. Фантазия, творчество и эта книга сделают вас неотразимым!

 

 

 

ББК 85.126 Б-43 Белянська Л.Б. Вишиті мережива: [ Текст ] /Л.Б.Белянська. – Донецьк: ТОВ «ВКФ»БАО», 2009. – 224 с.:іл.

Мереживо – один із видів декоративно-прикладного мистецтва. Воно відоме з давніх часів у різних країнах. Сьогодні мереживо знову популярне. У книжці описані основні прийоми вишивання мережив. Освоївши їх, ви зможете створити чудові вироби, які стануть справжнім подарунком для ваших близьких. Видання адресоване всім, хто цікавиться рукоділлям.

 

 

 

ББК 37.248 К-82 Кристанини Д. Вышивка шелковыми лентами: [ Текст]/Д.Кристанини, В.Стабелло. – М.: «Издательская группа Контэнт», 2006. 63с.: ил.- 37.04

Вышивки шелковыми ленточками изумительны. К тому же это занятие не требует много времени и позволяет создать за короткий срок достаточно крупне вещи. Цветочные узоры и букеты вышиты на самих разных тканях приносять нове веяние в старинную технику, при помощи которой можно создать яркие и оригинальные вещи.

 

 

 

ББК 37.237 Ш-47 Шенер Ф. Кружево. Технология ручного и машинного изготовления: [ Текст ] /Ф.Шенер. – М.:Легпромбытиздат. 1990. – 228 с.:ил.

Изложена технология изготовления различных видов кружев ручным и машинным способами. Даны рисунки и схемы кружев, подробно описаны инструменты и приемы вязаний кружев ручным способом, крючком, на спицах, с помощью челнока, на коклюшках. Содержатся сведения об изготовлении кружев на машине, приведено описание технологи и оборудования. Для широкого круга читателей. Представляет интерес для работников текстильно-галантерейной и швейной промышленности.

 

 

ББК 85.12 Я-49 Якунина Л.И. Русское шитье жемчугом: [ Текст ]/ Л.И.Якунина. – М.:Искусство, 1955. – 123с., ил.

Жемчуг был излюбленным украшением в древней Руси и широко применялся в золотодельном и шитьевом мастерстве. В книге даны сведения о жемчуге, как материале, приводится список жемчуженосных рек. Рассказано о мастерстве и технике шитья жемчугом, о его примении в светском и церковном быте. Для читателей, интересующихся историческими исследованиями жемчуга, как материала и жемчужным шитьем.

 

 

ББК 37.248 Л-64 Литвинец Э.Н. И дивный видится узор: [ Текст ] / Є.Н.Литвинец – М.: Мол.гвардия. 1988. – 92 (4) с.,ил.- (Мир твоих увлечений).

Книга знакомит ребят со старинными видами народного прикладного искусства: вышиванием и низанием, рассказывает, как из ниток, бисера можно создать современные и традиционные украшения. Адресована школьникам среднего возраста.

 

 

 

ББК 37.237 Л-54 Лещенко Т.А. Техника ручного ковроделия : [ Текст ] /Т.А.Лещенко, З.А.Планида. – Ростов н/Д.: Феникс, 2006. – 160с.:ил.- (Город мастеров).

Многие виды прикладного искусства имеют многовековые истоки и остаються по-прежнему популярными. Тем, кто интересуется рукоделием, книга поможет овладеть простими навиками вязания крючком, макраме, вышивки, лепки, аппликации, развить возможности самостоятельной работы, творческой фантазии, подскажет, как сделать свой дом уютным, индивидуальным.

 

 

 

ББК 85.12 Н-30 Народные ремесла: [ Текст ] / Ю.Г.Легенький, В.Н.Сковронский, А.Г.Мороз и др.. – К.:Урожай, 2003. – 224с:ил.

Описаны современные и забытые древние народне ремесла – гончарство, маркетри, травление по металу, писанка, вытынавка, батик, вышивка, монотипия и т.п. Детально и доступно изложено, как правильно подобрать материал для работ, технологию и приемы изготовления изделий и др..Книга хорошо иллюстрирована. Для любителей, работников подсобных хазяйств и промыслов использована в кружках народного творчества, школах и других учебынх заведениях.

 

 

 

Вишивка на Чернігівщині

"Рушники, рушники, наче доленька, різні

Чи знайду я вам вдячні і ніжні слова,

Підберу до мережива й вишию пісню,

Щоб була і надія і пам'ять жива"

С. Охріменко

 

 

Вишивка на Чернігівщині Для Чернігівщини та Київщини, найхарактернішими старовинними швами є «набирування» - це шви, що шиються зліва направо дуже дрібними стібками і нагадують бісерні вишивки. Орнамент чіткий, простий,завжди геометричний. Гасюк О.О., Степан М.Г. Художнє вишивання. К, 1981, С.42.

Серед фантастичних сюжетів у вишитих рушниках ХУІІ ст. виділяються сіріни – птахи давніх легенд, билин, своєрідні древньослов'янські покровителі… У Чернігівському історичному музеї зберігається рушник з типовим розміщенням диво-птаха над деревом життя.

Образи диво-птахів, віл-русалок збереглися у вишивках рушників північних районів Чернігівщини. Захарчук-Чугай Р.В. Українська народна вишивка. К, 1988, с.32-33.

Багата на художні традиції вишивки й чернігівська земля. Вишивки цього краю знаходяться мовби посередині між пастельними, стриманими полтавськими та класичними київськими: вони скупіші й по північному небагатослівні. Краса їх не одразу впадає в очі, а розкривається поволі, коли їх уважно розглядати зблизька Кара-Васильєва Т. , Чегусова З. Декоративне мистецтво України ХХ століття, К.:2005, с.94.

Саме на Чернігівщині було започатковано в гаптарстві стиль бароко. Розширюється коло сюжетів. які дають можливість в усталені релігійні сюжети вводить конкретні персонажі, вбрані в український народний одяг, та окремі архітектурні споруди. На опліччі фелона «Зішестя Святого Духа», створеному у П»ятницькому Чернігівському монастирі, серед апостолів вигаптувано 12 ненімбованих жінок у чернечому вбранні це є новим підходом до образу людини, її місця й ролі в суспільстві. Кара-Васильєва Т., Чорноморець А., Українська вишивка К.,2005, с.26

Черниговское смереживание или «меляжок» в виде широких ажурных полос выполняется красными, черными, белыми цветами. Сказочные узоры народной вышивки Черниговщины с детства запали в душу Анны Григоренко, которая всю свою жизнь посвятила изучению и развитию вышивки этого северного края…Ее узоры – это тихая задумчивая песня о красоте лесов и полей, о любви к родному краю. Кара-Васильева Т.В., Заволокина А.А. Учитесь вышивать, К.,1988, С.25-26.

У північних районах Полісся та Волині побутували вовняні саморобні спідниці – літники, андараки, які мали яскравий орнамент у вигляді клітин або смуг. Ніколоєва Т.О. Український костюм. К.,2005, С.231.

Для Чернігівщини характерні білі вишивки. Щоб підсилити загальну виразність, у вишивці здебільшого використовували шви двох, чи більше типів. Радкевич В.О., Пащенко Г.М. Технологія вишивки. К.,1997, С.13.

Археологічні знахідки доби палеоліту, зокрема Мезіна на Чернігівщині та його аналогів, засвідчують наявність вишивки на теренах України. Українське народознавство, К, 2006, С.358.

Багата традиціями вишивки чернігівська земля. Основний рисунок орнаменту виконується білим зі скупим вкрапленням цяточками червоного і чорного, якими користуються тут дуже обережно. Чоловічі сорочки вишиваються неширокими смугами геометричного орнаменту, рукава жіночих блуз – композиціями суцільного чіткого, графічного характеру. Нижче полика розміщуються вертикальні лінії рослинно-геометричних гілок, так званої чернігівської «берізки», або окремих елементів, найчастіше у вигляді видовжених ромбів – «човників» - одного з найбільш улюблених мотивів. Українська вишивка, К.,1993, С.57.

Для Чернігівщини характерні білі вишивки з поєднанням прозорих швів із гладдю. Інколи геометричний чи рослинний орнамент вишивається із невеликим вкрапленням червоного та чорного кольорів. Ярещенко А.П. Під чаром рудної землі. Х.,2007, С.117.