Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
2780235


НАЙЗАГАДКОВІШІ ФЕНОМЕНИ ПРИРОДИ

Більшість з нас, звичайних людей, впевнена, що людство підпорядкувало собі природу і розкрило всі її таємниці. Вчені вважають, що це не так. Наприклад, вдома, на планеті Земля спостерігаємо безліч загадкових і важкозрозумілих явищ, які часто називають феноменами.

У повсякденному житті «феномен» розуміємо як незвичайне явище, рідкісний факт, те що важко збагнути. Природний феномен - спостережуване явище чи подія. Критерії за якими відбирають об’єкти - природні феномени такі:

 

- виняткова краса і естетична значення;

- визначний зразок головних етапів історії Землі, в тому числі як пам’ятка минулого, символ геологічних процесів, що відбуваються в розвитку рельєфу і фізіографічних особливостей;

- взірець екологічних і біологічних процесів еволюції і розвитку земних, прісноводних, берегових і морських екосистем і рослинних та тваринних спільнот;

- значне природне середовище і збереження в ньому біологічного різноманіття, зокрема зникаючих видів представників фауни виключної світової цінності з точки зору охорони природи.

Відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи пропонує Вашій увазі інформаційний стенд «Найзагадковіші природні феномени», який допоможе Вам дізнатися про дивовижні природні загадки і явища, здійснити віртуальні подорожі до незвичайних місць, побувати в епіцентрі рідкісних, небезпечних або чарівних явищ та подій.

Дізнавайтесь про дивовижні світлові феномени в природі, такі як:

 

Північне сяйво

 

 

Північне сяйво не що інше, як зіткнення у верхніх шарах атмосфери сонячних променів з зарядженими частинками газів магнітного поля Землі. Шкода, що таке явище, як північне сяйво, недоступне для спостереження всім нам.

 

 

 

 

 

Перевернута веселка

 

 

 

Така незвичайна веселка з’являється у результаті ламання сонячних променів крізь кристалики льоду, котрі розташовані у певних частинах хмар.

 

 

 

 

 

Міраж

Дуже поширене атмосферне явище. Його можна спостерігати не тільки в пустелі, а й на автомобільній дорозі в спекотну жару. Утворюється це явище в результаті заломлення сонячного світла, через «лінзу», утворену шарами більш холодного (біля поверхні землі) і теплого (розташованого вище) повітря. Ця своєрідна лінза відображає об’єкти, що розташовуються над лінією горизонту, в даному випадку небо. Фото зроблено в Тюрінгії (Німеччина).

 

Ореол

 

 

Сонячні промені відбива ються від кристаликів льоду, розташованих під кутом 22° по відношенню до Сонця у висотних хмарах. Різне становище кристаликів льоду може викликати модифікації ореолу.

 

 

 

 

Біла веселка

 

 

Невеликий розмір повітряних крапель води робить неможливим розкладання сонячних променів на спектри кольорів, тому веселка тільки білого кольору.

 

 

 

 

 

Райдужна стіна

 

Рідкісне атмосферне явище ще відоме як «вогняна веселка» виникає при ламанні горизонтальних сонячних променів сонця що сходить або заходить через горизонтально розташовані кристалики льоду хмар. У результаті виходить свого роду стіна, пофарбована в різні кольори веселки.

 

 

 

Блискавка

За науковим визначенням, гроза – атмосферне явище, при якому у потужних купно-дощових хмарах і між хмарами та землею виникають сильні електричні розряди – блискавки, які супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, нерідко град, спостерігається посилення вітру, часто до шквалу. Блискавка – це є гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, який зазвичай проявляється ярким спалахом світла та громом, якій її супроводжує.

 

 

Кульова блискавка

Це різновид блискавки, який своєю формою нагадує кулю діаметром від 3 до 20 см. Дане явище спостерігається при сильних грозах, як правило, після багаторазових розрядів зі звичайними блискавками й випадання дощу, тобто носить вторинний характер. За останніми поглядами (точно ні кому не відомо) така блискавка являє собою згусток плазми, тобто іонізованого газу. Поводження кульових блискавок непередбачуване. Вони відносяться до явищ, які з’являються коли хочуть, де хочуть і роблять – що хочуть.

 

Хочете в мандрівку? Будь-ласка, до Вашої уваги:


Природні холодильники

Є на Північному Кавказі недалеко від курортного міста Железноводська невисока, по тутешніх масштабах, гора під назвою Розвал. Так от, тривалий час з нею була пов’язана дуже цікава і здавалося б нез’ясовна загадка. Річ у тому, навіть у липні, коли температура повітря складає +30-35 С˚, температура на поверхні грунту тут сягає всього +6 С˚. Чим же пояснюється це дивне природне явище? Виявляється, в надрах гори є багато порожнеч, заповнених чомусь холодним повітрям. Влітку, коли холодне повітря через щілини в схилах виходить з нижньої частини гори, зверху всмоктується тепле повітря. Поступово воно охолоджується і опускається вниз, звідки знову виходить назовні, але вже холодним. Впродовж літа надра поступово прогріваються. Це не єдиний в світі природний "холодильник". Пояснення чекають і деякі інші такого роду природні феномени. Так, наприклад, в Північній Італії, в області Ломбардія ціла долина, яка тут так і зветься -Холодна долина.

 

 

Парк Долина Смерті та камінці, що самі пересуваються по ній (Північна Америка)

Долина Смерті – це перш за все драматичний колорит пустелі – незвичайна дика, первісна природа й чудовий ландшафт якої представляють геологічний, історичний і художній інтерес для дослідників і туристів. Долина Смерті - національний заповідник США, що знаходиться в східній частині Каліфорнії. Щось надприродне коїться в Долині Смерті. Величезні валуни самі собою повзуть по дну сухого озера. До них ніхто не торкається, а вони вперто повзуть, ніби живі, зрідка перекидаючись з боку на бік, залишаючи за собою сліди, що тягнуться на десятки метрів. Куди вони повзуть? Навіщо? І це не єдине на планеті таке місце…

 

 

Філія Марса на Землі: пустеля Блек Рок з блискучими гейзерами в штаті Невада

«Чорна пустеля» в американському штаті Невада – дивовижний куточок нашої планети, де гарячі гейзери злітають в хмари, а пісок пофарбований в чорний колір. Ця пустеля є частиною висохлого доісторичного озера Лаонтан, яке існувало 18-7 тисяч років до нашої ери під час останнього льодовикового періоду. Це містичне місце з сухими чорними скелями і блискучими гейзерами, які і створюють цю геотермічну красу.

 

Як Ви вважаєте, чи існують солоні і кислі ріки, або кольорові озера? Чи існують прісноводні колодязі в океані? Як море може бути без берегів? Ви бачили скульптури, вироблені природою? ДізнавайТЕСЬ більше! Інформацію підібрано і розміщено на інформаційному стенді «Найзагадковіші природні феномени» в КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва».