Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
3167879


Разом до Перемоги: година вшанування

 

Щороку, 8 квітня, відзначається Міжнародний день ромів, який є визнаним міжнародним святом ромського народу. День ромів – це не лише свято ромської спільноти.

Це свято для шанувальників ромської культури, для всіх тих, кому не байдужий ромський народ. Це свято ромської культури, історії та національної ідентичності, яке було встановлено на 6 Всесвітньому конгресі ромів у 1990 році.

За традицією роми цього дня запалюють свічки як символ єдності ромського народу, а тисячі яскравих вінків пускають на воду що символізує нелегку долю народу - вічного мандрівника без історичної батьківщини.

 

 

У Міжнародний день ромів, який сьогодні припадає на нелегкі для нашої країни часи, коли кожен громадянин України щодня має робити вибір, дякуємо ромській спільноті, яка, від початку повномасштабної війни, на рівні з усіма національними меншинами, активно бореться за існування власного народу на теренех українських земель, протистоїть наступу на свободу, цивілізаційні цінності та людяність, котрі російські агресори намагаються знищити.

Фахівці віддділу абонемента Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва завітали до Теріторіального центру соціальної допомоги та провели годину вшанування «Разом до перемоги»

Під час заходу було представлено історію ромського народу, проілюстровано книжкові видання, присвячені видатним ромам світу та України, а також прозвучали вірші відомого дослідника ромської мови та культури, хранителя прадавньої мови, перекладача, етнографа, дослідника ромських діалектів Януша Панченко.

Пропонуємо переглянути аудіокаст до Дня ромів.

 

 

В умовах військової агресії Росії проти України роми на рівні з усіма громадянами, що мають різне етнічне походження, протистоять агресору, беруть участь у русі опору. Роми проходять військову службу в лавах Територіальної оборони та Збройних сил України. Саме така громадська позиція ромської громади України займає гідне місце у процесі розвитку і становлення української держави та її громадського суспільства.

Наш земляк Іван Мащенко позивний "Обама" ромської національності, служив в Прилуцькому козацькому полку. 24 березня 2022 року попав в засідку та був розстріляний із ворожого БТР. Поховали у Прилуках. Попрощатися із захисником, окрім батьків, близьких та військових побратимів прийшли понад двісті містян. Під час Хресного ходу від Спасо-Преображенського Собору до Центральної площі всі стояли на колінах.

Закарпатські роми теж воюють зараз проти росіян. Це троє братів: Михайло Титичко("Барон"), Василь Титичко, Дмитро Титичко, і племінник Альберт Гоуді. У всіх багатодітні сім'ї, вони не служили в ЗСУ, але заради своїх дітей не можуть залишатись байдужими до всеукраїнської біди.

"У циган є неписаний закон-не воювати, взагалі не брати зброю в руки. Але ми не загарбники, а захищаємо свою країну, тому я не бачу тут суперечностей. Ми творимо тут свою історію-українську і ромську. Маємо свій прапор, а по закінченні служби я візьму з собою пару речей, які зі мною з самого початку (похідне ліжко, сковорідку, щось із амуніції) і влаштую невеличкий музей війни. Щоб люди знали, що Україну захищали в тому числі й роми." ( "Барон")

Від 24 лютого вся країна згуртувалася, ставши єдиним цілісним організмом. Тут кожен підтримує один одного, маючи спільну ідею - здолати ворога та вибороти право на свободу.