Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
3066241


Бібліодослідження "Український спадок"

 

Просте і водночас незбагнене диво - українська хустка. Барвиста, як сад навесні... Мережлива, як світанки над річкою...

Хустка з давніх-давен основний і улюблений убір української жінки. Пов’язуючи голову хусткою, жінка залишала обличчя відкритим, що свідчило про її волелюбність.

Взагалі, хустка супроводжувала людину протягом усього життя — від народження і хрестин до поховання та поминання. Нею обдаровували кумів під час хрестин і весіль. Для жінки хустка була оберегом, оскільки захищала волосся володарки від навороту та злого ока.

Власноруч вишитою хусткою дівчина перев’язувала хлопця, що йшов до війська, щоб легким був його шлях і швидшою дорога додому; щоб не забував на чужині про її кохання. Якщо козак гинув, то саме цією вишитою хусткою під час поховання йому прикривали очі, «щоб орел очей не виймав».

Хустку широко використовували під час заручин. Дівчина затикала її за пояс на знак згоди вийти заміж.

Також нею перев’язували нареченого та сватів. А під час весілля — дружб, наречених, жінок-родичок.

Щоб життя було світлим, молодих вводили до хати та заводили за святковий стіл, використовуючи білу хустку.

Хустка була символом набуття дівчиною статусу заміжньої жінки. Під час весілля її вносили на короваї. Наречена тричі відкидала її аж до порогу, демонструючи, що дівування їй важливіше.

Дівчата-подружки в цей час співали пісні про переваги «віночка»:

Покривальниця плаче,

Покриватись не хоче,

Серпанок-поганок,

Віночок-коханок…

Потім дозволяли вдягти молодій хустку.

Українська хустка приваблює жіноцтво усього світу. Візерунків, кольорів та способів в’язання національного головного убору є безліч, у кожного регіону свої традиції.

У скрині кожної ґаздині здавна були хустки на всяку потребу. Хустина — до церкви, на весілля доньки, для сватання, на скорботу за померлими…

І взагалі, досліджуючи національну хустку, можна дослідити українську історію.

До речі, нещодавно в Україні з’явилося ще одне свято — День української хустки, яке відзначають 7 грудня. І воно одразу полюбилося жіноцтву.

Всіх, кого цікавить історія української хустки, після карантинних обмежень запрошуємо до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва.

Відео можно переглянути тут