Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
3062447


Там де живе рідна мова, живе український народ

 

«Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам'ять, найцінніше надбання віків, мова – це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу»

Олександр Олесь

Для кожної людини її мова – найкраща, найзворушливіша. Це – загальновідома істина. Чи відчуваємо велике таїнство живого Слова, зокрема Рідного, Українського? Чи достатньо уважні ми до своєї мови? Мова – неоціненний скарб народу, найголовніший літопис його життя.

 

Щоб оволодіти цим скарбом, людина мусить постійно докладати зусиль, усвідомлюючи, що існує складна наука рідної мови..Зараз варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де, адже вона є державною мовою України!

Стає престижно розмовляти вишуканою українською мовою, приходить розуміння того, що добре знання мови – важлива професіограма людей різних спеціальностей.

Тож вслухаймося, друзі, в рідне Слово, плекаймо його, бережімо його!

До Дня української писемності та мови працівники відділу читального залу Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва пропонують ознайомитись з віртуальною виставкою «ТАМ ДЕ ЖИВЕ РІДНА МОВА, ЖИВЕ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД» і помандрувати сторінками нових книжок, що нещодавно надійшли до фондів нашої бібліотеки.

 

Авраменко, Олександр100 експрес-уроків української [Текст] : в 2 ч. : [посібник] / Олександр Авраменко ; [іл. Н. Гайди]. - Київ : Книголав, 2018. Ч. 1. - 191, [1] с. : іл.

 

 

Сьогодні багато хто ставить собі за мету вдосконалити свої знання української. Адже грамотність — безсумнівна ознака освіченості. Найкращий спосіб поліпшувати мову — читати. Разом із видавництвом #книголав радимо прочитати фаховий посібник, написаний легко й захопливо. Такий стиль притаманний фахівцеві з української мови Олександру Авраменку. Учням він знайомий як один із розробників програми для ЗНО, а глядачам телебачення — як ведучий рубрики про мову на «Сніданку з 1+1». Навчатися веселіше допоможуть дотепні ілюстрації, якими проілюстровано кожен урок. 100 експрес-уроків української підкажуть відповіді на проблемні питання слововживання й орфографії, як то «Чим литка відрізняється від гомілки?» «Як звернутися до незнайомої людини?». Кишенькового формату книжечка легко поміститься в сумку й допоможе з приємністю та користю провести час у громадському транспорті.

 

 

 

Авраменко, Олександр 100 експрес-уроків української [Текст] : в 2 ч. : [посібник] / Олександр Авраменко ; [іл. Н. Гайди]. - Київ : Книголав, 2018. Ч. 2. - 191, [1] с. : іл.

 

Ця книжка є продовженням уже відомого посібника «100 експрес-уроків української». Вона містить ще одну сотню мовних історій, які в доступній формі навчають норм сучасної української мови. Електричка, літак, пляж чи нудна нарада — це саме ті місця, у яких, розгорнувши цю книжечку, ви зможете провести час з приємністю й користю. Цей кишеньковий посібник допоможе вам більш упевнено й грамотно говорити українською. Працюючи над книжкою, пан Олександр мав задум у легкій та цікавій формі розповісти про поширені помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному.

 

 

 

 

Береза Т. Скажи мені українською [Текст] / Тарас Береза. – Львів: Апріорі, 2019. – 456с.

 

 

Українсько-російський словник правдивої мови «Скажи мені українською» має на меті повернути розуміння величі й краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні. Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченнями з мови російської. Словник є черговою авторською спробою наголосити на винятковій важливості вжитку питомих українських слів і висловів на противагу калькованим та запозиченим, головно росіянізмам. Ця нагальна потреба зумовлена тотальним засміченням рідної мови самими ж її носіями.

 

 

 

Береза, Тарас. Мова - не калька: словник української мови [Текст] / Т. Береза. - Львів : Апріорі, 2020. - 662 с.

Сучасний словник гарної української мови «Мова - не калька» розкриває велич і красу рідної мови, звільняє її від суржику й чужомовних запозик. Словник містить самобутні українські слова та вислови, поставлені на противагу звичному (буденному) словниковому запасу сучасних українців. У Словнику опрацьовано понад 20 000 найбільш проблемних слів та висловів украй потрібних для збагачення мовної культури кожного українця. Призначений для найширшого кола шанувальників української мови: викладачів, студентів, учнів і вчителів, урядовців, ділових людей, учених, письменників, перекладачів, журналістів, працівників редакцій і видавництв тощо, одне слово, для всіх, кому небайдужа доля рідної мови, культури й словесності.

 

 

 

 

Булаховський, Кирило А.. Цікаве мовознавство [Текст] / К. А. Булаховський. - 2-е вид., перероб. і розшир. - Львів : Апріорі, 2019. - 199 с. : іл.

Пропонована книжка запрошує читача в неймовірний і чарівний світ мовознавства. У ней ви дізнаєтесь, що таке мова, скільки мов на світі, якими можуть бути мови цивілізацій інших планет, як розшифрували єгипетські ієрогліфи та багато іншого. Значну увагу приділено українській мові - нашому з вами духовному багатству. Крім української, згадано багато інших мов, наведено багатий ілюстративний матеріал, в тому числі призабуту українську лексику, приклади з фолклору та художньої літератури

 

 

 

 

Еверетт, Деніел. Походження мови. Як ми навчилися говорити [Текст] / Деніел Еверетт ; пер. з англ. Геннадій Шпак. - Київ : Наш формат, 2019. - 339, [1] с

У всіх мов світу є бодай кілька спільних елементів, наприклад, назви речей або подій, спосібі поєднання звуків і слів. Утім мови мають між собою більше відмінного, ніж схожого, стверджує автор цієї книжки. Вони поступово розвинулися з окремих культур, одночасно об'єднання єднуючи людей у тісні спільноти та пристосовуючись до їхніх потреб. Коли людина навчилася говорити? Якою була перша людська мова? Як розвивалися мови світу? Людство має визначну перевагу перед усіма земними створіннями: ми постійно говоримо один до одного. Альо як ми набули цього вміння у такій складній формі? У цій книжці лінгвіст Девід Еверет презентує комплексну історію еволюції мовлення, починаючи від етапу появи мовленнєвого апарату до складної системи із семи тисяч мов, яка є зараз у світі. 

 

 

Ільяхов, Максим. Пиши, скорочуй. Як створити дієвий текст [Текст] : [копірайтерам, дизайнерам, журналістам, менеджерам і всім, хто працює з текстом] / Максим Ільяхов, Людмила Саричева ; пер. Оксана Кобелецька. - Київ : Форс Україна : Book Chef, 2019. - 439 с. : іл.

Максим Ільяхов і Людмила Саричева на конкретних прикладах демонструють, що добре, а що ні в інформаційних, рекламних, журналістських і публіцистичних текстах. Дотримуючись рекомендацій, викладених у книзі, ви навчитеся писати зрозуміло та захопливо, так, аби вам повірили. Для копірайтерів, авторів, редакторів, дизайнерів, програмістів, менеджерів, підприємців, керівників, службовців і всіх, хто працює з текстом. Особливості: книга адаптована для створення дієвих текстів українською! Про те: • Як писати листи, на які відповідатимуть, і розсилки, від яких не відписуватимуться. • Як створювати дієві й коректні рекламні оголошення. • Як викладати думки стисло, чітко та переконливо, без мовного сміття, фальші й штампів.

 

 

 

Клименко, Наталія. Українська легко! [Текст] / Наталія Клименко, Павло Мельник-Крисаченко. - 2-ге вид. - Харків : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 283, [4] с. : кольор. іл. - (Мова - ДНК нації)

Створено спільно з інтернет-ресурсом "Мова – ДНК нації". За допомогою інфографіки показані правила та складні випадки вживання слів в українській мові. Українська без суржику, русизмів і кальок за допомогою інфографіки! Видання з наочними ілюстраціями та стислими правилами, прикладами вживання і корисними статтями. Цю книжку створено з мрією про те, що колись в Україні буде модно знати декілька мов, а говорити українською. Видання для тих, хто: спілкується українською і хоче вдосконалити свої знання; прагне запобігти помилковому слововживанню; бажає дізнатися нові фразеологізми й синоніми; намагається уникнути вживання не властивих українській мовній традиції зворотів і висловів.

 

 

 

Лемко, Ілько. Цікавинки укрмови [Текст] / Ілько Лемко. - Львів : Апріорі, 2017. - 178 с. : іл.

 

У книзі зібрано найцікавіше про мову, окрім цього тут вміщено найкоротший посібник із вивчення української мови для журналістів і усіх, хто хоче її знати

 

 

 

 

 

 

Радевич-Винницький, Ярослав Історія української мови: еноепічгні персоналії [Текст] / Ярослав Радевич-Винницький. Ь- Львів: Апріорі, 2020. 260с.

 

 

Книга містить нариси життя і діяльності видатних особистостей неукраїн­ського походження, які позитивно впли­нули на визнання, утвердження і розвиток української мови та її літературної форми. Видання адресоване широкому колу читачів, які цікавляться історичним шляхом української мови.

 

 

 

 

Сербенська, Олександра Антонівна. Голос і звуки рідної мови [Текст] / Олександра Сербенська. - Львів : Апріорі, 2020. - 279 с. : табл. - (Сучасна українська лінгвістика).

У книжці «Голос і звуки рідної мови» викладено матеріал, що поглиблює знання з фонетики та фонології, розширює обрії бачення природи нашого усного мовлення. Подано відомості про таке складне і багатоаспектне явище, як людський голос. Розкрито значення важливих елементів комунікації, пов’язаних із поняттями слухати – чути – мовчати. Переборюючи стереотипне уявлення про звук, авторка прагне показати сучасне розуміння цього феномену; звертає увагу на явище звукосимволізму, що десятиліттями було зігнороване як розділ науки про мову. Значну увагу зосереджено на основних параметрах такої характерної ознаки української мови, як милозвучність, а також на маловідомих нашій освіченій громадськості фактах, пов’язаних з історією створення нашої старослов’янської азбуки – кирилиці.

 

 

 

 Терлак , Зеновій Михайлович. Пунктуацйний словник-довідник [Текст] / Зеновій Михайлович Терлак. – Лбвів:Апріорі, 2019. – 396с.

Пропонований довідник – перше видання такого типу, створене на українському мовному матеріалі. У ньому використано словникову форму для розкриття особливостей української пунктуації. Реєстр словника містить службові та самостійні частини мови, перед якими чи після яких потрібно ставити певний розділовий знак, а також слова, словосполучення чи цілі синтаксичні конструкції, які потребують у тексті відокремлення. До складу реєстрових слів включено і перелік типових розділових знаків із правилами пунктуації при них. Для викладачів і студентів вищих шкіл, учителів та учнів середніх навчальних закладів, працівників засобів масової інформації, а також усіх, хто працює зі Словом і бажає удосконалити своє писемне мовлення.

 

 

 

Український правопис (новий) :офіційний текст [Текст] - Київ.: Видавничий дім « Кондор», 2019. – 284с.

 

Реагуючи на виклики мовної практики, сучасна редакція правопису розширила межі використання орфографічних варіантів. Кожний історичний період розвитку мови має свою варіативну динаміку. Пропонуючи в новій редакції правопису низку орфографічних варіантів, кодифікатори виходили з того, що варіативність - це органічна частина правописного кодексу і тією чи іншою мірою вона притаманна кожній мові на різних етапах її історичного розвитку. Відповідь на те, який з варіантів залишиться в минулому, зможе дати лише майбутнє.

 

 

 

 

Чумарна, Марія Іванівна. Королівство мови [Текст] / Марія Чумарна. - Львів : Апріорі, 2018. - 123 с.

 

Роздуми про духовну природу Мови, цікаві факти про виникнення писемності, особливості української мови в суцвітті світових мов, вірші, розвивальні ігри, казки, прислів’я і притчі про силу слова у нашому повсякденному житті, – така багата і розмаїта за змістом нова книга Марії Чумарної. В ній кожен знайде свою золоту зернинку істини.

 

 

 

 

 

Ющук І. П. Мова — найбільший скарб [Текст] /І. П. Ющук. – Тернопіль: Навчальна книга . – Богдан, 2020. – 360с.

 

У статтях збірника йдеться про походження й історичний розвиток української мови, висвітлюються питання про її структуру, логіку й закономірності побудови, про зв’язок мови з мисленням, про роль письменників, зокрема Тараса Шевченка, в її збагаченні й утвердженні. Дано деякі рекомендації щодо вивчення рідної мови в школі. Через етимологію знакомитих для українців назв та імен розкрито її заглибленість у давнину.

 

 

 

Любити, шанувати і плекати рідну мову — святий обов’язок кожного українця.