Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
2918001


Вічні мандрівники

 

8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів.Це свято, започатковане 1971 року у Лондоні на Світовому конгресі ромів.

Ця подія стала визначальною для ромів різних країн світу, бо вперше за багато століть представники ромської національності визнали себе єдиною не територіальною нацією та визначили свої національні символи – прапор та гімн, в основу якого було покладено народну пісню "Джелем, джелем".

Цей день, присвячений історії та культурі ромів, які представляють найбільшу етнічну меншину в Європі. Свято має на меті привернути увагу до самобутньої культури ромського народу, тож визнання цього дня дозволяє стверджувати необхідність ще більших дій щодо інтеграції ромського населення до європейських суспільств.

 

Роми в Україні (традиційна назва – цигани) – ромська етнічна меншина, яка проживає на території України.

На територію України цигани прийшли з придунайських степів на початку XV століття. Традиційними їх зайняттями були ремесла: ковальство, столярство, лоткарство, конярство і мандрівна торгівля; інші джерела їх заробітку – музика, співи і танці, ворожіння.

Культура ромів дуже різноманітна і багата. Вона перейняла елементи культур тих народів, серед яких проживали роми та доповнила своїми.

Циганська музика надихала знаменитих композиторів Сергія Рахманінова, Ференца Ліста, Франца Шуберта, Йоганнеса Брамса, Пабло Сарасате.

Вплинула циганська культура і  літературу України. Українські письменники та поети присвячували циганам свої твори.Серед них Олесь Гончар - "Магда", О. Кобилянська - "Земля" та "В неділю рано зілля копала...", М. Старицький "Циганка Аза", Степан Васильченко "Циганка" це один з найкращих творів письменника , присвячений дітям, оповідка Пантелеймона Куліша "Циган", яку він створив на основі почутої від матері народної казки, І. Франко писав про трагічне життя циган, а Степан Руданський писав гумористичні вірші, жарти, приказки про циган.

В світовій літературі - П.Меріме "Кармен", В.Гюго "Собор Паризької Богоматері", О. Пушкін "Цигани", М.Горький "Макар Чудра", за мотивами розповіді знято кінокартину "Табір іде в небо", А.Калінін "Циган", за цією книжкою теж було знято одноіменний телесеріал та інші.

Якщо Ви є прихильником ромської тематики , то запрошуємо Вас до нашої бібліотеки.

 

 

 

Меріме, Проспер Кармен : [новели] / Проспер Меріме// Меріме, Проспер. Богдан Хмельницький [Текст] : роман, історичний нарис, новели: Пер. з фр. / П. Меріме ; передм. Н. М. Горяча. - Х. : Фоліо, 2004. – С 448-496

Творча спадщина Проспера Меріме, відомого французького письменника XIX століття, посідіє значне місце у світовій літературі. Його знають як автора захоплюючих новел, як творця незабутнього образу циганки Кармен. В новелі йдеться про пристрасну любов розбійника Хосе до ромської дівчини Карменсити. Знаменитий письменник описав життя, звичаї та культуру іспанських ромів 19-го століття. Хосе вимагав від Кармен повного підпорядкування, проте Кармен, волелюбна ромка, відмовилася підкоритися ціною власного життя. Для того, щоб точно передати характер героїні, Меріме детально вивчив наукові праці про циган, їхню мову. Цей текст став основою однойменної опери Жоржа Бізе і був десятки разів екранізований.

 

 

 

 

Гюго, Віктор. Собор Паризької Богоматері [Текст] : роман: Для серед. та ст. шк. віку / В. Гюго ; пер. П. Тернюк. - Київ : Веселка, 1998. - 478 с.

 Блискучий історичний роман - класика французької і світової літератури. Автор майстерно зображує середньовічний Париж з його сірими, плутаними вуличками, з його жорстоким норовом. Твір наповнений емоціями, стражданнями й вірою, таємницями й символами.

Ця книга про кохання трьох чоловіків до однієї жінки. Есмеральда— головна героїня роману, вродлива молода циганка. Ставлення парижан до дівчини змінюється протягом твору: спочатку вона улюблениця, потім її ненавидять, вважаючи відьмою, а після того, як її врятував від страти Квазімодо, вона знову отримує любов парижан.

 

 

 

 

Костенко Л. Циганська муза: поема / Л. Костенко // Л. Костенко Л. Вибране . – Київ. : Дніпро, 1989. – С 402-410

 

Доля ромської поетеси Папуші стала мотивом для створення поеми «Циганська муза» Ліною Костенко.

У поемі Ліни Костенко «Циганська муза» найбільшу увагу зосереджено на драмі поетеси ромського походження – обраниці Бога, яку відкидає суспільство за її творчість. Трагедія ромської поетеси, можливо, ще й в тому, що вона не мала ніяких шансів для визнання свого таланту, адже її нація взагалі не має історії, бо є общиною, що за тривалий час свого існування не піддалася цивілізаційним правилам і законам, а над усе цінує свободу жити так, як у них ведеться споконвіку. 

 

 

 

 

Куліш Пантелеймон Олександрович. Циган [Текст] : уривок із казки / П. О. Куліш. // Куліш П.О. Твори: В 2т. – Київ. : Дніпро, 1989. – Т.2. : Чорна рада: Хроніка 1663 року; Оповідання; Драматичні твори. - Київ. : Дніпро, 1989. –С 156 - 165

«Циган» Пантелеймона Куліша – це комедійне оповідання про те, до чого може привести пиятика і якими бувають панські примхи. Оповідання є одним з найвідоміших творів малої прози письменника поруч з такими як «Орися», «Дівоче серце», «Гордовита пара» тощо.

 

 

 

 

 

 

Пушкин, А С. Цыганы : поэма/А. С. Пушкин // Пушкин, А С Избранные стихотворения [Текст] ; Кавказский пленник ; Цыганы; Медный всадник / А. С. Пушкин ; . - Донецк : БАО, 2009. - 384 c.

 

 

"Цигани" - романтична поема, що оповідає про любов пристрасної і волелюбної циганки Земфіри і юнаки Алеко, який ховався від правосуддя ...

 

 

 

 

 

Калинин, Анатолий  Цыган : [роман] / Анатолий Калинин. - Симферополь : Таврида, 1992. - 558, [2] с. : ил.

Ні один  зі своїх творів Анатолій Калінін  не писав з такою пристрасною і самовідданої самовіддачею, як свій роман про Клавдію і Будулая", - згадує дочка письменника Наталія Калініна.

Перша частина роману, спочатку задуманого як повість, вийшла в 1961 році в журналі" Огонек " ; остання - дев'ята - в 2011 році вже після смерті автора. Протягом сорока років Калінін знову і знову повертався до своїх героїв, їхньої важкої любові, за їхньою долею стежили мільйони читачів і телеглядачів. Роман був неодноразово екранізований, на його основі створено кілька театральних постановок, написана романтична опера, а його герої стали воістину народними - улюбленими і рідними.