Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
2918049


CКОРБОТНА СВІЧКА ПАМ’ЯТІ СВЯТОЇ – виставка - пам’ять

 

Пам’ять про Голокост необхідна,

щоб наші діти ніколи не були жертвами,

катами або байдужими спостерігачами.

І. Бауер

27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту увійшли до табору смерті Аушвіц - Біркенау (Освенциму), одного із найбільших нацистських концтаборів, що існував із кінця травня 1940 до січня 1945 року.

У сучасному світі цей табір став у символом одного з найстрашніших нацистських злочинів – Голокосту.

 

 

З грецької це слово перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення «небажаних», з точки зору нацистської Німеччини народів.

Він почався в січні 1933 року, коли до влади прийшов Гітлер, і закінчився 8 травня 1945 року. Головною складовою Голокосту стало цілеспрямоване винищення євреїв, циган, людей інших національностей і психічно хворих людей. За дванадцять років було вбито більше 11 мільйонів чоловіків, жінок і дітей.

В Україні відомо близько 1200 місць масових розстрілів і поховань євреїв під час Голокосту 1941-1944 років.

Голокост на окупованій нацистами території нашої країни відрізнявся від подібних заходів у Європі. Там людей заганяли в гетто, відправляли в страшні «табори смерті», до місць масових знищень у газових камерах. До 1943 року в Аушвіці було збудовано один, а Біркенау — чотири крематорії, у п'ятьох газових камерах яких знищувались тіла розстріляних і вбитих.

А на українських землях більшість «неправильного» населення загинуло від куль у протитанкових ямах чи ярах.. Подібні трагедії мали місце на всій окупованій території України. Нині весь світ знає про трагедію Бабиного Яру, де згідно з офіційними даними загинуло понад 100 тисяч осіб різних національностей. На Львівщині був – Янівський табір. у Харкові - Дробицький Яр, а ще - у с. Богданівка Одеської, у Кам’янець-Подільському Хмельницької областей… Є таке місце у Чернігові, в урочищі "Березовий рів" .

Трагедія Голокосту є уроком для всього людства, який потрібно пам’ятати і ніколи не допустити знову.

Мабуть саме тому, у 1996 році уряд Німеччини, ОГОЛОСИВ 27 СІЧНЯ ОФІЦІЙНИМ ДНЕМ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ, а резолюцією ООН №60/7 від 1 листопада 2005 року ця дата відзначається як ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ. Зникають покоління, які пережили все страхіття масових знищень , всю цю жахливу трагедію людства.

Але пам’ять залишається в документальних фактах і в художньому слові. Цій темі – Голокосту, присвячена виставка - пам’ять «CКОРБОТНА СВІЧКА ПАМ’ЯТІ СВЯТОЇ», що експонується в читальній залі бібліотеки.

В ширшому розумінні цього явища, голокост – це систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної належності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.

І він не має «часу давності», не пішов у минуле і в XXI столітті. І весь демократичний світ докладає чимало зусиль для того, щоб наступні покоління ніколи не забували про ті страшні події, їх причини і наслідки. І, головне, щоб це жахіття ніколи не повторювалось.