Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
2918005


МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ

 

Про те, що курити шкідливо, напевно, знає кожен. Навіть сам надпис Міністерства охорони здоров’я на пачці цигарок попереджає про це. Але ці знання зупиняють не всіх.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням. У XX столітті через куріння загинуло понад 100 млн. людей.

Очевидно, що у XXI столітті ця цифра зросте в рази. Разом з тим, ВООЗ зазначає, що якщо не вжити належних заходів, то до 2030 року кількість смертельних випадків, пов’язаних з тютюном, перевищить 8 млн. на рік. І це є великою світовою проблемою.

Щорічно, у третій четвер листопада, в більшості країн світу відзначають МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ (No Smoking Day).

Він встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 році після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку і інших хвороб.

 

Мета Дня відмови від паління — сприяти зниженнюпоширення тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння усіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.

Світові проблеми з ним почалися ще у XV сторіччі, після того, 15 листопада 1492 року генуезький мандрівник Христофор Колумб висадився на острові Гаунангані, нині це Сан-Сальвадор, Багамські острови.

"Відкривши", так би мовити, Америку, в процесі своєї експедиції до Індії, він також "відкрив" звичай тютюнопаління і став першим європейцем, що побачив, як аборигени курять. Вони втягували в себе дим із тліючих листків рослини, яку називали "табако" а самокрутки - "сигаро". Місцеві подарували йому трохи висушеного листя тютюну, але в цілому, команда Колумба сприйняла куріння негативно.

З усього колективу, тільки двоє зважилися спробувати курити тютюн. Це були Луїс де Торрес і Родріго де Херес. І саме Родріго де Хереса по праву можна вважати першим курцем Європи.

До речі, саме тоді почалась і боротьба з цією згубною звичкою. По прибуттю до Іспанії, Родріго де Херес вирішив продемонструвати свої нові "вміння", отримані за час плавання, за що був засуджений інквізицією і посаджений у в'язницю (пускання диму через ніс і рот, було розцінено, як зв'язок з нечистою силою). В цілому, за свій вчинок, він просидів у в'язниці аж 7 років.

Але Колумб привіз із собою тільки листя тютюну. То хто ж тоді завіз насіння в Європу? Вважається, що перші насіння тютюну привіз в Іспанію монах Фрой Роман Пано в 1496 році, який брав участь у другій експедиції Колумба в Новий світ. Далі були мореплавці - «конкуренти» Христофора - Андре Теве і Жан Ніко.

Перший час куріння переслідувалось. В Англії курців піддавали жорстоким покаранням навіть до смертної кари, а голови з трубками виставляли на площах. У Турції курців саджали на кіл, у Персії відрізали губи і ніс. В Росії під час царювання Михайла Романова курців карали тілесним побиттям. Торговців тютюну карали за розповсюдження товару, після чого все одно його ввозили контрабандою і шкідлива звичка ставала все масовішою і ввійшла в «моду».

Масове поширення цигарок і збільшення проблем зі здоров’ям пов’язані зі створенням машини для їх виготовлення, яку винайшов Джеймс Бонсак 1884 р. За кількістю скручуваних сигарет машина заміняла 48 працівників. Ще одним критичним винаходом стала поява переносних безпечних сірників, які дозволяли прикурювати будь-де.

До 20 – 30-х р. XX ст. вже були такі люди, які курили протягом кількох десятиліть і встигли відчути наслідки – задишку, подразнення в горлі, ранковий кашель. Після закінчення Першої світової війни з’явилися перші жертви доти нечуваної хвороби – раку легень.

Вчені довели - дим, що утворюється при курінні тютюну, – це газоподібна суміш багатьох отруйних токсичних речовин. До найбільш шкідливо діючих належать нікотин, ефірні масла, окис вуглецю (угарний газ), вуглекислий газ, аміак, тютюновий дьоготь. До шкідливих належать і радіоактивні речовини – полоній-210, свинець, вісмут, миш’як, калій, сірчаний водень, а також масляна, оцтова, мурашина, валеріанова і синильна кислоти. Нікотин – масляниста прозора рідина з неприємним запахом і пекучим смаком, на повітрі забарвлюється в коричневий колір. Куріння може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти, а також може стати причиною онкологічних захворювань. Пухлини, що з’являються внаслідок куріння, найчастіше уражають ротову порожнину, гортань, стравохід, трахею, бронхи, легені, шлунок, підшлункову залозу, нирки, товсту кишку, сечовий міхур, шийку матки та спинний мозок. Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, парадонтози. Куріння також може стати причиною безпліддя та імпотенції.

Щороку внаслідок згубної звички помирає майже 7 мільйонів людей у всьому світі. Понад 6 мільйонів із них – це курці або колишні курці, а 890 тисяч – люди, які є пасивними курцями.

Значної шкоди завдає також «пасивне паління», коли людина, що не палить, вдихає повітря, отруєне тютюновим димом. При цьому, небажані наслідки для стану їх здоров’я можуть бути ще гірші, ніж для курців, тому що організм не адаптований до тютюнового диму.

В наш час в Україні нараховується майже 7 мільйонів активних курців. Від хвороб, пов’язаних з курінням, щороку помирає майже 100 тис. осіб. Економічні збитки України від тютюну складають близько 2 млрд. доларів щорічно. І, хоча за останні сім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%, це не радує.

На перший погляд це добра тенденція. Та не все так просто, бо в цілому у нашій країні зараз палить десята частина жінок, більше половини всіх чоловіків, 53% старшокласників.

Або знаходять їм «кращу» і «нешкідливу» заміну. Адже у світі, де існує безкофеїнова кава, кола без цукру, безалкогольне пиво, відтепер з’явилися і «безпечні», на перший погляд, сигарети та інші їх замінники і новомодні гаджети. Виробники кажуть, що вони не такі шкідливі, і з ними легше кинути палити — справжня мрія кожного, хто вирішив позбутися шкідливої звички. Чи справді це так?

За кожним із цих тверджень стоїть не одне «але», давайте розберемося у них детальніше. При курінні як кальянів, так і трубок використовують тютюн, а відтак шкода від нікотину зберігається, як і шкода, якої зазнають пасивні курці.

Кальян більш небезпечний, ніж сигарети, адже година його паління завдає шкоди організму, як 100 викурених сигарет, під час куріння однієї сигарети курець вдихає 0,6 л диму, в той час як курець кальяну – 74,1. А ще куріння кальяну завдає суттєвої шкоди здоров’ю курців, у тому числі пасивних, адже дим містить канцерогенні речовини, важкі метали, чадний газ та інші небезпечні сполуки. Це нітрозаміни, поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), формальдегід і бензол. Також внаслідок спалювання вугілля виділяється оксид вуглеводню.

Ну, з айкосами все зрозуміло, там теж є тютюн.

А як щодо вейпів та електронних сигарет? Особливо тих, що не містять нікотину — чи вони так само шкідливі?

Насправді, з переходом на електронні сигарети стає набагато важче кинути курити. Навіть якщо аерозоль е-сигарети не містить нікотину, є інша сполука, що здатна добряче нашкодити — формальдегід. Особливо шкідливому впливу піддаються ті, хто знаходиться у невеликих щільно забитих приміщеннях (барах, чи у спеціальних кімнатах для вейпінгу у торговельних центрах та моллах), де палять е-сигарети.

Дослідження свідчать, що більшість дорослих курців (65%) хотіли б позбавитись цієї звички і намагались зробити це не один раз. Розвиток залежності від нікотину - одна із головних перешкод при відмові від паління, а ще є поведінкова, психологічна та соціальна залежність.

Кинути курити може кожен, незалежно від віку чи стажу куріння. Навіть якщо ви є затятим курцем, це не є перешкодою. Просто доведеться докласти трохи більше зусиль. Насправді лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першого разу – більшості людей потрібно декілька спроб.

У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже в процесі напрацьовуєте досвід, який допоможе при наступній спробі.

Тому, якщо ви хочете кинути курити, або кинули, але зірвалися, не засмучуйтеся та не розцінюйте це як невдачу. Пробуйте знову, і у вас обов’язково вийде.

Маленькі поради для тих, ХТО ХОЧЕ КИНУТИ КУРИТИ:

• Знайдіть для себе вагому мотивацію Продумайте, чому ви відмовляєтесь від куріння. Можна записати цю причину/причини на окремому аркуші та повісити на видному місці як нагадування.

• Встановіть дату відмови від куріння та створіть чіткий план дій Проаналізуйте, у яких ситуаціях ви зазвичай курите та як зможете цих ситуаціях уникнути або чим замінити сигарету.

• Включіть до свого раціону більше корисних продуктів та додайте фізичної активності Це дозволить як контролювати вагу (для тих, хто боїться набрати зайвих кілограмів), так і покращить самопочуття. У цьому може допомогти ваш сімейний лікар чи терапевт - запишіться на консультацію.

• Позбавтеся усіх предметів, які нагадують вам про куріння Приберіть із квартири, робочого місця та машини пачки сигарет, запальнички, попільнички тощо.

• Заручіться підтримкою Знайдіть однодумців, обговоріть свій план і прогрес з родичами і друзям. Крім того, можете звернутись на безкоштовний сервіс з надання допомоги у припиненні куріння, де професіонали допоможуть справитись з проблемою.

Можливо, буде складно. Але воно того варте!!!

«Мотиватор» від «ЦІКАВОЇ НАУКИ»: