Наші блоги

Ми в Internet

DW

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
3167896


Історичні відомості

 

Приміщення обласної бібліотеки для юнацтва :: Фото зроблено в 1911 році

 

Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва була створена 1 лютого 1978 року. Розміщується в приміщенні, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул.Шевченка,63. Будівля бібліотеки є пам’ятником архітектури кінця ХІХ ст.. та неповторною окрасою Чернігова. Як свідок минулого, вона має цікаву історію. Спочатку в цьому приміщенні був розташований ремісничий клас сирітського будинку. Далі його історія пов’язана з іменами видатних діячів України – Т.Шевченко, В.Тарновського, Б.Грінченка.

 

Тарновський Василь Васильович :: Громадський і культурний діяч, аматор української старовини, меценат

 

Відомий культурний і громадський діяч меценат В.Тарновський безкоштовно передав місту Чернігову унікальне зібрання пам’яток історії і культури українського народу ХVІІ- ХІХ століття. Гордістю колекції були козацькі старожитності. А також, художні твори, рукописи та особисті речі Т.Г.Шевченка.

Коли Чернігівське земство, після тривалих дебатів, нарешті вирішило питання про створення музею українських старожитностей, постало інше питання про його розміщення.

Протягом 1900-1901 років з цією метою було переобладнано згадане вже приміщення сирітського будинку. Роботу над упорядкуванням колекції Чернігівське земство доручило секретарю губернської земської управи Б.Д.Грінченку.

 

Грінченко Борис Дмитрович :: Громадський і культурний діяч, український письменник, педагог, літературознавець

 

Український письменник, вчений, видавець народопросвітніх книжок і громадський діяч – Б.Грінченко з причини матеріальної скрути змушений був займатись канцелярською роботою. Але вважав своїм моральним і громадським обов’язком, безкоштовно привести до ладу та каталогізувати видатне зібрання В.Тарновського.

Щодня, протягом шести місяців Борис Дмитрович разом з дружиною М.Загірною працювали в холодному приміщенні: розбирали речі, рукописи, малюнки, складали каталоги. Але робота не була доведена до кінця. Як активний політичний діяч Б.Грінченко був небезпечною особою в очах губернської влади. Обставини склалися так, що сім’я Грінченків змушена була переїхати до Києва влітку 1902 року.

Незабаром того ж року було відкрито музей українських старожитностей В.Тарновського – єдиний в російській імперії український музей. В читальному залі бібліотеки досі у стіну вмонтовано плиту з написом: “В.Тарновський”. до 1977 року у цьому будинку містилась експозиція Чернігівського історичного музею.

Відвідувачі бібліотеки, городяни та гості міста і зараз зможуть отримати задоволення оглянувши цю чудову старовинну будівлю виконану в готичному стилі та прикрашену вітражами.

З того часу як відкрилися двері бібліотеки, нас відвідали не тисячі, а десятки тисяч чернігівців. Всі ці роки кожний читач мав можливість знайомитись з кращими зразками української та світової літератури; завдяки книжкам науково-популярної серії поринати у загадковий і непізнаний світ природи і Всесвіту. А скільки разів учбова та спеціалізована література допомагала учням та студентам в засвоєнні нових знань, в підвищенні професійного росту, поглиблювала їх національну свідомість і світогляд. Всі ці роки бібліотекарі відділів проводили і проводять індивідуальну та масову роботу по популяризації книжкового фонду та розвитку у молоді читацьких інтересів, які б сприяли духовному розвитку.