Календар

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Ми в YouTube

Банер

Книжковий хіт-парад

Краєзнавча сторінка

Статистика відвідань

Перегляди статей
1733211


БЕЗСМЕРТЯ КОЗАЦЬКОЇ ЗВИТЯГИ

 

  • Козацька доба – то є світла епоха,
  • Коли українці орлами літали.
  • Нікого вони не боялись нітрохи,
  • Від них вороги у бою відступали.
  • Козацтво – то світла сторінка у книзі,
  • Що наші діди написали шаблями.
  • Хоч кров’ю скропилась, полита сльозами,
  • Та світлом Христа засіяла над нами...

14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України.

 

  

Усі ці свята дуже взаємопов’язані й виникали послідовно. 14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. Починаючи, з 2015 року День захисника України відзначається 14 жовтня. Витоки цього свята варто шукати в славному козацькому минулому нашої країни.

Українське козацтво – феноменальне явище світової історії, яке не має аналогів у інших народів. У минулому Україну називали «козацька земля», «козацька нація». Козаки дивували, та захоплювали, надихали митців на створення своїх шедеврів, берегли рідну культуру та звичаї. Протягом кількох століть українські козаки стерегли кордони, воювали, захищаючи не лише власні інтереси, а й інтереси інших країн: козацькі загони були бажаною підмогою і у польському, і у французькому війську. Воювали на суші і на морі. Про славетні бої і походи козаків, про їх сміливість, відвагу й винахідливість ходять легенди. Козаки були неперевершеними майстрами військової справи свого часу. Прославили козацтво хоробрі, талановиті ватажки. Слава про волелюбних, українських предків, несхитної волі славних козаків, живе і донині. І сьогодні, коли йде становлення незалежної України, як ніколи, актуальним є вивчення героїчного минулого нашого народу.

З нагоди святкування Дня захисника України та свята Покрови Чернігівською обласною бібліотекою для юнацтва  підготовлена віртуальна виставка «БЕЗСМЕРТЯ КОЗАЦЬКОЇ ЗВИТЯГИ». До виставки увійшли загальні роботи з історії України, твори сучасників подій, праці істориків та публіцистів. Виставка відкриває найяскравіші сторінки історії українського козацтва, надає можливість поглибити свої знання з історії козацького руху та історії української культури, дарує усім патріотам України натхнення та віру в славне майбутнє нашого козацького краю.

 

 

ВИБИРАЙТЕ КНИГИ ДО СМАКУ ТА НАСОЛОДЖУЙТЕСЬ ЧИТАННЯМ!

 

 

Халебський, Павло.Україна - земля козаків [Текст] : подорож. щоденник / Павло Халебський; упоряд. Микола Рябий. - К. : Український письменник : Ярославів Вал, 2008. - 293 с.

Ця книга мала би стати настільною для кожного українця. Це – чи не найцікавіша та найяскравіша пам`ятка з історії нашої України, перші сторінки якої написано 350 років тому. Це та частина подорожнього щоденника Павла Халебського, де описувалася незалежна Українська Річ Посполита.

 

 

 

 

 

 

Лицарство козацьке [Текст] / уклад. О. М. Уліщенко ; худож. Крутик О. В.]. - Х. : Фактор, 2013. - 63 с.

 

 

Ця книжка познайомить читачів із життям запорізьких козаків – їхніми звичаями, побутом, культурою, військовими походами. Яскраві ілюстрації та панорамні розвороти допоможуть зануритися в атмосферу героїчних і славних часів козацького лицарства.

 

 

 

 

 

Шевчук, Валерій. Козацька держава [Текст] : етюди до історії українського державотворення / В. Шевчук. - К. : Абрис, 1995. - 392 с.:іл.

Книга сучасного класика української літератури - письменика та історика Валерія Шевчука розповідає про становлення, розвиток та загибель Козацької держави. Автор використовує великий літературний і документальний матеріал, досліджує процес становлення української самосвідомості. Книга стане в пригоді не лише історикам, студентам, викладачам, а й усім тим, кого цікавить складна, бурхлива й до решти нами ще не пізнана українська минувшина.

 

 

 

 

 

 

Славна козацька епоха в історії України. Художні твори вітчизняних класиків [Текст] / укладач О.В. Зав’язкін. – ПП «КРИСТАЛ БУК», 2015.- 320с

Козацька доба вплинула на всю історію України. Мужні лицарі запорозькі, які боронили рідну землю від ворогів, зажили собі вічної слави. До видання ввійшли твори вітчизняних письменників, у яких розповідається про складні історичні події козацьких часів. Захопливі пригоди, яскраві характери, масштабні батальні сцени роблять ці твори справжніми шедеврами. Видання адресоване широкому читацькому загалу.

 

 

 

 

 

Переяславська Рада: очима істориків, мовою документів [Текст] / упоряд., авт. передм. О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – К. : Україна, 2003. – 432 с., іл.

 

Видання містить публікації відомих вітчизняних і зврубіжних дослідників різних часів в яких представленя вся палітра думок до Переяслівсько-Московського договору 1654р. Авторські розвідки доповнюються документами та матеріалами. Книга розрахована на усіх, хто цікавиться історією кураїнсько-російських відносин.

 

 

 

 

 

Чухліб, Т. Козаки та яничари [Текст] : Україна у християнсько-мусульманських війнах 1500─1700 рр. / Т. Чухліб. – Київ : Києво-Могилян. акад., 2010. – 446 с.

Книга досліджує місце і роль козацтва та шляхти України-Русі, а також Козацької держави (Гетьманату) в європейсько-османських війнах. Автор книги відобразив важливий для світового історичного процесу тривалий період протистояння Християнської та Ісламської цивілізацій у добу пізнього Середньовіччя та раннього Нового часу. Книга буде цікавою не лише для науковців, дослідників військової історії, дипломатів, викладачів та студентів, а й для всіх любителів старовини.

 

 

 

 

 

Середюк, О. М. Лицарі сонця [Текст] : іст. нарис / Олександр Середюк. - 2-е вид., допов. і переробл. - Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2008. - 472, [2] с. : іл.

Лицарі сонця» — так з давніх-давен називали захисників Батьківщини. Книгу під такою назвою з цікавістю прочитають всі, хто хоче глибше знати нашу героїчну й трагічну історію, боротьбу за незалежність.

 

 

 

 

 

 

 

Усі гетьмани України [Текст] / Д. Журавльов. - К. : Гетьман, 2012. - 507, [1] с. : іл., портр. - Бібліогр.: 506c.

У цій книзі здійснена спроба зібрати під однією обкладинкою біографічний матеріал про більш ніж 70 ватажків українського козацтва, котрі, згідно з джерелами чи історичною традицією, носили гетьманський титул або претендували на нього.

 

 

 

 

 

 

 

Горобець В., Чухліб Т. Незнайома Кліо: таємниці, казуси і курйози української історії. Козацька доба[Ntrcn] / В. Горобець, Т.Чухліб; Наук. ред. В. Смолій. – К., 2004. – 311 с.

 

Загадкові події, політичні та соціальні колізії, незвичні зразки військової доблесті, житейські казуси і курйози, людські долі в екстремальних ситуаціях, сцени приватного життя та побутові замальовки, що постають на сторінках книги, як містки в доволі незвичний спосіб з'єднують українську історію від часів ренесансного пробудження до останніх днів існування Української козацької держави.

 

 

 

 

Гітін,В.Г. Орден козацького лицарства [Текст] / В. Г. Гітін. - Х. : Торсинг Плюс, 2008. - 352 с.

У виданні висвітлюються найбільш загальні питання походження Запорозького козацтва, його історії та славних лицарських традицій, достойного взірця для нащадків.

 

 

 

 

 

 

 

 

Видатні постаті козацької доби : вчинки, шляхи, долі [Текст]. - Х. : Торсінг Плюс, 2009. - 336 с.

Козацька доба — сліпуче яскрава епоха нашої історії, героїчна, жорстока, безмірно романтична епоха, коли нестямні пристрасті миттєво рятували або руйнували цілі держави, коли карколомні пригоди були звичною нормою буття, коли честь вважалася набагато ціннішою за життя, котре постійно балансувало на межі буття й небуття, а вчинки говорили за себе набагато красномовніше за будь-які, навіть найкрасивіші слова. Для школярів, абітурієнтів та всіх, хто цікавиться історією України.

 

 

 

 

 

Гуржій, О.І. Історія козацтва. Держава - військо - битви [Текст] / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. - Київ : Арій, 2015. - 462, [1] с. : іл.

У книзі висвітлюються найважливіші події, пов'язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі XV-XVI ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці XVIII – на початку XIX ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певною мірою показана роль жінки в "лицарському" середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їхнє сприйняття за межами Батьківщини. Книга розрахована на широке коло читачів

 

 

 

Чухліб, Т.В. Гетьмани і монархи. Українська держава в міжнародних відносинах 1648-1714рр. [Текст] / Т. В. Чухліб ; Наук. т-во ім. Шевченка в США, Ін-т історії України Нац. акад. наук України, НДІ козацтва. - К. : [б.в.] ; Нью-Йорк : [б.в.], 2003. - 518 с.

У монографії розкривається міжнародно-політичний статус Української держави у другій половині XVII — на початку XVIII ст. Зокрема, досліджується проблема українсько-російських міждержавних домовленостей 1654 р. та їхній вплив на історичний поступ України у ранньомодерну добу світової історії. Через призму відносин Українського гетьманату з володарями Речі Посполитої, Московської держави, Османської імперії, Кримського ханату, Шведського королівства, Молдавського князівства та інших країн висвітлюються головні напрями тогочасної вітчизняної зовнішньої політики. Видання розраховане на науковців, дипломатів, викладачів, студентів історичних факультетів, усіх, хто цікавиться історією України та міжнародних відносин.

 

 

 

Чухліб, В.В Гетьмани України : війна, політика, кохання [Текст] : [наук.-попул. вид.] / В. В. Чухліб. - Київ : Арій, 2016. - 480 с. : іл.

Хто вони, гетьмани України, — грізні козацькі ватажки, вожді опозиційних до будь-якої влади розбійницьких ватаг, степові «польові командири» чи хитромудрі правителі держави? Скільки їх було в історії нашої країни? Хто був першим у гетьманській когорті? Коли на українських землях з'явилося слово «гетьман» і що воно означало? Як змінювалося становище володарів гетьманської булави протягом різних історичних періодів? Яким було приватне та повсякденне життя гетьманів, їхніх дружин і родин? Відповіді на ці та інші цікаві питання допитливий читач знайде у цій книзі.

 

 

 

 

 

Сушинський, Б. І. Козацькі вожді України: Історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX ст. [Текст] : історичні есе у 2-х т. Т. 21 / Б. І. Сушинський. - 2-ге доп. вид. - Одеса : ВМВ, 2004. - 584 с. : іл.

«Козацькі вожді України: Історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX ст.» - унікальне видання, в якому подаються історико-літературні есе про відомих, маловідомих, або й зовсім невідомих широкому загалу – всього 205 імен! – військових діячів України, через долю яких пізнаємо мужню, трагічну і, водночас, славну півтисячну історію нашої Вітчизни.

 

 

 

 

 

 

Скальковський А.О. Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького [Текст] / А. О. Скальковський. - Д. : Січ, 2003. - 678 с.

В книзі приділена увага походженню козацтва, формуванню Запорозького низового війська, подано цікаві подробиці про його склад, управління, військову готовність, судочинство, церковний устрій, громадське й домашнє господарство, торгівлю, звичаї. Вміщено документи про воєнні походи, взаємини з сусідніми державами.

 

 

 

 

 

 

Яворницький, Д. І. Історія запорозьких козаків [Текст]. У 3-х т. Т. 1. / Д. І. Яворницький; ред. П. С. Сохань. - К. : Наукова думка, 1990. - 578 с. - (Пам'ятки історичної думки України)

Перший том містить розгорнуту характеристику запорізьких вольностей, гідрографії, природних умов і ресурсів краю. Докладно описана історія і топографія восьми січей, склад і адміністративно-територіальний уклад Запоріжжя, органи влади і судочинство, розвиток школи. Окремі розділи присвячені одягу, побуту і заняттям, озброєнню козаків, їх стратегії та тактиці. Для викладачів, студентів, істориків, етнографів.

 

 

 

 

 

Апанович, О. М. Козацька енциклопедія для юнацтва [Текст] : кн. ст. про іст. буття укр. козацтва / О. М. Апанович. - Київ : Веселка, 2009. - 720 с. : рис., карты, цв.ил. - (Програма "Українська книга")

Книжка видатного історика і письменниці О. М. Апанович (1919-2000) адресована найширшим читацьким колам, та насамперед допитливому юнацтву. Книжка виконуватиме не тільки довідкову, енциклопедичну функцію, служитиме навчальним посібником для школярів і студентів, а й стане захоплюючим читанням для всіх небайдужих до історії, сприятиме вихованню національної свідомості, утвердженню в суспільстві української національної ідеї.

 

 

 

 

 

Каляндрук,Т.Б Загадки козацьких характерників [Текстььь] / Т. Б. Каляндрук. - Л. : Піраміда, 2007. - 288 с. : мал. - Бібліогр.: с. 270-286

У книзі висвітлено малодосліджені сторінки української історії, міфології, культури, які по-новому розкривають сутність бойового духу та військового мистецтва українського народу через прадавні традиції військової бойової підготовкита вірування наших предків. Книга також містить унікальний ілюстративний матеріал, зібраний з найрізноманітніших давніх та сучасних джерел: ілюстрації до давніх видань, фрагменти фресок, графіті та рельєфних зображень, малюнки, світлини тощо. Книга буде цікавою для дослідників історії, культури, військової підготовки, а також для усіх, хто небайдужий до минулого та сучасного рідного краю.

 

 

 

 

Каляндрук,Т.Б Таємниці бойових мистецтв України [Текст] / Т. Б. Каляндрук. - Л. : Піраміда, 2007. - 304 с. : мал. - Бібліогр.: с. 292-302

Книга присвячена бойовим мистецтвам українців і є першим комплексним дослідженням цієї теми з точки зору сучасного дослідника. Автор досліджує бойові мистецтва богатирів, пластунів, козаків та інших воїнів. Зі сторінок книги оживає самобутня бойова культура наших предків, яка тисячі років допомагала їм захищати рідну землю від ворогів. У виданні представлено понад чотириста зображень з рідкісних джерел, більшість з яких до останнього часу були малодослідженими. Книга буде цікавою для істориків, культурологів, захисників вітчизни та усіх, хто небайдужий до бойових мистецтв українців.

 

 

 

 

Історія українського козацтва : Нариси: У 2 т. / Відп. ред. В.А. Смолій. - К. : Києво-Могилянська академія, 2007. - Т. 2. - С. 415-460 .

Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінцяXVIIIстоліття. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.

 

 

 

Батій, Я. О. Україна. Славетні гетьмани та інші видатні постаті козацької доби [Текст] : дитяча енциклопедія / Я. О. Батій. - Х. : Ранок: Веста, 2010. - 128 с. : іл.

Перша письмова згадка про українських козаків датується 1489—1492 роками. Саме з того моменту розпочалася історія козацтва — історія битв, походів, поразок і перемог. Усі визначні події тих часів пов’язані з іменами певних осіб: козацьких ватажків, отаманів, гетьманів. Про них і піде мова в даній книзі.

 

 

 

 

 

 

Чухліб Т.В. Гетьмани Правобережної України в історії Центрально–Східної Європи (1663-1713 рр.) [Текст]/ Т.В. Чухліб. - К.: Вид. дім «Києво- Могилянська академія», 2004.- 288 с.

У книзі подано яскраві, багатопланові портрети більш та менш знаних володарів гетьманської булави, які діяли на Правобережній Україні у 60-х рр.. XVII – на поч. XVIII ст. Діяльність українських гетьманів розкривається у контексті загальноєвропейської історії . Особливо цікаво буде прочитати про Євстафія Гоголя – козацького пращура славетного письменника.

 

 

 

 

 

Смолій В.А. Богдан Хмельницький [Текст] / В.А. Смолій, В.С. Степанков.- К. : Арій, 2013. – 656с. –(Гетьмани України та їхня доба).

На ґрунтовній документальній базі автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, які зумовили формування його світоглядних настанов і ціннісних орієнтацій та вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина — усі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать і діяння Б. Хмельницького змальовано на широкому історичному тлі, де живуть і мислять десятки історичних осіб, чия доля так чи інакше переплітається з долею фундатора і володаря Української козацької держави. Для всіх, хто цікавиться історією нашої країни.

 

 

 

 

Газін В.В. Павло Тетеря [Текст] / В.Газін. – К.: Арій, 2013. – 224с. –(Гетьмани України та їхня доба).

Опрацювавши чимало джерел та історичної літератури, автор полає власне бачення' соціально-політичного портрета українського гетьмана Павла Тетері (1663-1665 pp.), аналізує основні напрями його внутрішньої та зовнішньої політики, наголошуючи на зусиллях об’єднати козацьку Україну, яка зазнала трагічного розколу 1663 р. Видання розраховане на широке коло читачів, студентів, викладачів, науковців, усіх тих, хто Цікавиться історією України.

 

 

 

 

 

Павленко, С.О Іван Мазепа як будівничий української культури [Текст] / С. О. Павленко. - Київ : Києво-Могилянська академія, 2005. - 300, [2] с. - Бібліогр.: с. 180-238, 274-298.

Доба І. Мазепи (кінець XVII – початок ХVІІІ ст.) – це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки не бачений до того розквіт на теренах України творчості, духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприкінці XVII – початку XVIIІ ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття. Показати доброчинну позицію і роль гетьмана у церковно-духовних, культурницьких процесах – головна мета студії.

 

 

 

Шановні читачі!

Якщо вас зацікавили ці книги,

звертайтеся до відділу читального залу,

де вам запропонують ще багато цікавої літератури на дану тематику.

Чекаємо на вас!

 
buy cialis viagra online